Meska blog

Egy aranyműves műhelytitkai / VI.: A beregi batikolt hímestojás készítése

2013. március 25. - Szerző:

fehercsaba

Legutóbbi bejegyzésemben az aranyozott hímesekről írtam. A két eljárás egy tőről fakad: a vonal vastagsága, a formavilág, a hagymalében főtt hímes mennyei íze mindkét esetben megegyezik! Mikor ezen mintákat gyűjtöttem virágzott a szilva és a fa alatt, a gémeskút melletti asztalkán mutatta a néni, hogyan kell csinálni. Csodás élmény volt!

Tovább a bejegyzéshez

Egy aranyműves műhelytitkai / V.: Hogyan készül a beregi aranytojás?

2013. március 08. - Szerző:

fehercsaba

Annak idején kedves tanárom, Makoldi mester sugallatára kezdtem el gyűjteni szülőföldem még élő húsvéti hagyományait. A sokféle eljárás közül ismerkedjünk meg most az aranyozott hímestojás készítésével!

Tovább a bejegyzéshez

Készülj a tavaszra egy vidám fülbevalóval!

2013. február 21. - Szerző:

Klaudiabizsu

Bár a csípős hideg és a hó nem sok jót ígér, azért egy-két aprósággal már készülhetünk a tavaszra, hátha elő tudunk csalogatni egy kis napsütést, és persze lássuk be, fülbevalóból soha nincs elég! Most egy könnyen elkészíthető, saját ízlésedre szabható, mutatós, mégis egyszerű fülbevaló elkészítését követheted nyomon lépésről lépésre.

Tovább a bejegyzéshez

Egy aranyműves műhelytitkai IV.: út a kályhamelegig

2013. február 15. - Szerző:

fehercsaba

Már túl voltunk az építkezés java részén, amikor elhatároztuk a Párommal, hogy rakatunk egy cserépkályhát! Igen ám, a neheze ezután jött: hogyan magyarázzuk el, mit is szeretnénk, ha mi magunk sem tudjuk pontosan?! Hosszas vívódás után megtaláltam a megoldást: nekem kell megraknom a kályhát!

Tovább a bejegyzéshez

Műhelytitkok: így készül egy féldrágaköves ezüstlánc

2012. december 28. - Szerző:

Meska

Nemes anyagok frigyéből csodálatos ékszerek jönnek létre: megmunkálásuk eszköz- és időigényes, de kiválóan mutatkozik meg bennük a mesterségbeli tudás. Tartsatok Ninával egy féldrágakövekkel ékített egyedi ezüstlánc elkészítésében, lépésről-lépésre! Aki rendelkezik a megfelelő szerszámokkal és ismeretekkel, akár ki is próbálhat néhány új fogást Nina ötvösműhelyéből.

Tovább a bejegyzéshez

A gyurma nem csupán gyerekjáték II.

2012. szeptember 26. - Szerző:

Molma

Már megvásároltuk a gyurmákat, előkészítettük az eszközöket: kezdhetjük törni a fejünket, milyen ékszert is készítsünk. Milyen legyen a színe, formája? Egyszínű, többszínű, kerek, szögletes, ovális, esetleg teljesen szabálytalan? Milyen mintákkal díszítsük? Ehhez kíván segítséget és ötleteket adni ez a cikk: felvillant néhány cseppet a lehetőségek óceánjából.

Tovább a bejegyzéshez

Ezüst álmok - kulisszatitkok a műhelyből

2012. április 23. - Szerző:

Meska

Nemes fémekhez apró szerszámok, éles szem, kitartás és nagy fantázia dukálnak - no és persze a tűz ereje. Égszerész nevű ezüstműves alkotónk a műhelyébe invitál, és bemutatja azokat a mesterségbeli alapokat, ahonnan a képzelőerő és a kreativitás elrugaszkodhat és szárnyalni kezdhet az ezüst álmok megvalósítása felé.

Tovább a bejegyzéshez

A lánckészítés kulisszatitkai

2012. február 22. - Szerző:

Szkat8

Egy szép nemesfém lánc időtlen és stílusos viselet. Amennyiben egyedi, úgynevezett fantázialáncról van szó, elkészítését gondos tervezés előzi meg, s a munka hatványozottan követeli meg a precizitást. Egy vörös- és sárgaarany karkötő születését követhetik figyelemmel az első láncszemek összeállításától a vibrálóan színes végeredményig.

Tovább a bejegyzéshez

Egy aranyműves műhelytitkai / 3.

2012. február 15. - Szerző:

fehercsaba

Lassan itt az esküvői szezon, ideje elgondolkodni, hogy milyen nászajándékkal lepjük meg barátainkat. Kis kézügyességgel magunk is fabrikálhatunk valamit az ifjú párnak. A szükséges szerszámok ott lapulnak a legtöbb sufniban, és az alapanyagokat is megtalálhatjuk a ház körül: réz ereszcsatorna maradék, színes üvegcserepek porrá törve, esetleg egy szakadt aranylánc. Nos, mihez kezdjünk ezzel a sok kacattal?

Tovább a bejegyzéshez

Műhelytitkok: ezüst miniatúra viaszveszejtéssel

2012. február 02. - Szerző:

Szkat8

A viaszveszejtéses vagy viaszvesztéses öntés évszázadokkal ezelőtt alakult ki: elsősorban az ötvösség és a szobrászat területén alkalmazzák előszeretettel. A viaszból kézzel mintázott egyedi tárgy hűen adja vissza alkotója keze munkáját. Olyannyira, hogy gyakran még az ujjlenyomata is felfedezhető az öntvényen! Az így létrehozott tárgyakon nem jelennek meg a legtöbb öntészeti eljárásra jellemző osztófelületek melletti kitüremkedések.

Tovább a bejegyzéshez